Tranen bij titel EDO. "Het was niet de mooiste dag van mijn leven, maar wel één van de"
EDO speelt volgend seizoen in de tweede klasse. Het kampioenschap en de bijbehorende promotie werden veiliggesteld door een eclatante 3-0 zege op naaste concurrent FC Castricum. ,,Er wordt hier weer gelachen.”

HFC EDO (Eendracht Doet Overwinnen), van 1897, is vaak bestempeld als rasechte Haarlemse arbeidersclub, een titel waar ze beretrots op zijn in Haarlem-Noord. Een club ook die de nodige ups en downs kende. Tegenwoordig, na weer een periode van zwaar weer, zit EDO in een flow en ziet de toekomst er veelbelovend uit. ,,We zijn uit een diep dal geklommen”, aldus Marco Dorgelo (58), bestuurslid technische zaken en feitelijk manusje van alles. ,,Het is soms nog lastig, maar we doen het nu goed.”
Zeg je EDO, dan zeg je Marco Dorgelo. ,,Ik loop er ruim vijftig jaar rond. EDO is mijn leven”, aldus de man die eerder dit jaar op het Haarlemse sportgala door de gemeente werd uitgeroepen tot vrijwilliger van het jaar. Hij en een aantal andere mensen met een roodzwart hart zetten enkele jaren geleden de schouders eronder toen EDO dreigde om te vallen. ,,Er was nauwelijks toestroom van leden en een paar vervelende voorvallen deden ons ook geen goed. We hebben prestaties leveren op een lager pitje gezet en regels aangescherpt.” Het resultaat van alle inspanningen is de huidige club met 350 leden die bruist en leunt op een stevige vrijwilligersgroep. ,,Er wordt hier weer gelachen.”

Boost
Volgens Dorgelo is de huidige accommodatie van EDO één van de mooiste in de regio. ,,Haha, misschien wel de mooiste. Nee, geintje, het is gedateerd allemaal. Maar er staat een geweldige verandering op de rol. Zwembad De Planeet wordt verplaatst en komt, samen met appartementen, op de plek waar nu ons grasveld ligt. Ons hoofdveld wordt gedraaid en een tweede veld met eronder een parkeergarage wordt daar vlak naast aangelegd. Tussen de velden in komen de nieuwe kleedkamers en kantine. Dit is een enorme boost voor de club.” De uitvoering van de veranderingen komt er rap aan, verwacht hij. ,,De gemeente neemt ons zeer serieus en de voorbereidingen zijn in de afsluitende fase.’’
Stap omhoog
Sjoerd Hamann is bij EDO in zijn derde jaar als trainer en zit ook volgend seizoen in de dug-out. ,,De spelersgroep waarmee ik destijds begon, is grotendeels nog intact”, klonk het voorafgaand aan de clash tegen Castricum. ,,De meeste jongens waren toen tussen de 19 en 23 jaar en zijn nu dus tussen de 22 en 25. De selectie, die je breed mag noemen, is gezond, hecht en ambitieus. Maar de jongens willen ook plezier maken, binnen en buiten het veld.”
De start dit seizoen was prima, vijf wedstrijden werden gewonnen. ,,Richting de winterstop kwam de klad erin en gingen we vier keer onderuit.” Na de break verloor zijn ploeg geen wedstrijd meer. ,,En vandaag kunnen we kampioen worden. Dat is het resultaat van hard werken en steeds beter voetballen. Ik vind ook dat we de titel verdienen en we zijn er aan toe om een stap omhoog te zetten.”
Veldoverwicht
De eerste kans in de aantrekkelijke wedstrijd, die door zo’n vijfhonderd toeschouwers werd gevolgd, was voor Castricum. Maar het boogballetje van Joris Peijs ging net naast. Hierna nam EDO het heft in handen en aan de hand van de ongrijpbare Kaya Lima werd de jacht op de overwinning en titel ingezet. Dat resulteerde in een veldoverwicht, bij vlagen fraai tikkie-takkievoetbal, een dozijn kansen en drie treffers, twee voor rust en één erna. Nadat scheidsrechter Smit het eindsignaal had geblazen, kon het feest losbarsten.
Verslag Haarlems Dagblad/Jan Warmerdam Foto: United Photos/Rob van Wieringen

